PŘÍKLADY Z MOJÍ PRAXE

Nechtělo se jí domů
Mráz v obýváku
Ani v ordinaci není lékař v bezpečí
Spláchnuté bohatství
 
Nechtělo se jí domů nahoru
Jitka žije v malé vesnici za Prahou v rodinném domku se zahradou. Má dvě dospělé dcery a pět vnoučat. Protože všichni bydlí poblíž, někdy se jich doma sejde i deset. Jitka a její manžel bydlí v prvním patře rodinného domku a v přízemí bydlí jedna z dcer s rodinou.Všichni spolu dobře vycházejí, možná i proto, že byty v domku jsou zcela oddělené a tak má každý své soukromí. I přes to, se Jitka málokdy těšila z práce domů.
Při rozboru Feng Shui jsem hledala, kde by mohl být problém. Zdálo se, že Jitka žije spokojeně, její rodina neměla ani vztahové, ani finanční problémy. Když jsme procházely bytem a prohlížely jednotlivé místnosti nedávno zrekonstruovaného domku, zmínila se Jitka, že jako dítě žila s rodiči na statku, kde záchod byl jen dřevěnou boudou na druhé straně dvora. V noci se bála chodit přes celý dvůr a často budila rodiče, aby ji doprovodili.
Řešení se nakonec ukázalo prosté. Do patra, kde Jitka bydlela se vystupovalo po širokém schodišti a přímo proto schodišti byly dveře na WC. Díky rekonstrukci byly posunuté tak, že je bylo vidět již z přízemí. Strach z cesty přes temný dvůr se Jitce vybavil vždy, když pohlédla nahoru směrem do svého bytu.
Doporučila jsem Jitce, aby dveře opticky „schovala“, hezkou tapetou, nebo jinou podobnou dekorací. Dekorace měla nahradit dosavadní siluetu chlapečka, kterou všichni známe z těchto dveří. Jitka si vybrala tapetu, která znázorňuje letní krajinu. Dodala tím chodbě nový rozměr a současně zrušila svůj strach z cesty přes tmavý dvůr.
Teď, když vystupuje po schodech a před sebou vidí slunečný den, těší se domů. 
Mráz v obýváku nahoru
Manželé Martina Jiří žijí v panelákovém bytě 2+1. Martina se na mne obrátila protože měla problémy se spaním. Špatně usínala a ráno ji bolela hlava. Nechtěla si brát prášky na spaní, ráno po nich byla malátná a bolel ji žaludek.
Pomocí nápravných prostředků se nám podařilo „zrušit“ výklenek, který byl přesně nad Martininou postelí a jeho hrana ji celou noc mířila na hlavu. Problémy ustoupily a Martina se konečně mohla vyspat.
Její muž Jiří si stále stěžoval na zimu v obývacím pokoji, přestože topení bylo na maximum a v bytě se skoro nedalo dýchat. V kuchyni ani v ložnici tyto problémy neměl. Oba manželé večer sedávali v obývacím pokoji každý ve „svém“ oblíbeném křesle a četli, dívali se na televizi, nebo si povídali.
Protože Jiří pociťoval chlad jen v obýváku ve „svém“ křesle, bylo jasné, že problém musí být tam. Na zdi nad Jiřího hlavou visel trojdílný obraz, kterých je v poslední době všude plno. Na všech třech jeho částech byla zobrazena zimní krajina a zpola zamrzlý vodopád, jehož proud směřoval přímo na křeslo, ve kterém Jiří vždy sedával.
Pocit člověka, který sedí pod vodopádem, ze kterého na něj stále padá voda těsně před zmrznutím, vyvolával u Jiřího neustálé pocity zimy.
Náprava byla jednoduchá. Protože byl obraz dárkem od syna a manželé se ho nechtěli vzdát, umístili jej na zasklenou lodžii. V létě, když je horko, zde bude navozovat příjemný pocit chladu. Doporučila jsem Jiřímu, aby si nad hlavu umístil nekonfliktní a hezkou dekoraci, která by zobrazovala spíše pocit klidu a harmonie.


 
Ani v ordinaci není lékař v bezpečí nahoru
Lenka je mladá lékařka, která má svou vlastní ambulanci a současně není zaujatá proti různým alternativním způsobům léčby. Její ordinace vypadá spíše jako obývací pokoj, je útulná, což se o všech ordinacích říci nedá.
Rozbor Feng Shui chtěla Lenka hlavně proto, aby se u ní pacienti cítili co nejlépe.
Doporučila jsem ji nápravné prostředky pro jednotlivé sektory a současně posílení sektoru pro vzdělávání, protože se připravuje na atestaci.
Dva měsíce po tom, co jsem Rozbor odevzdala mi Lenka telefonovala a řekla mi, že díky mojí radě přestala mít konečně problémy s ledvinami. Předtím se o ledvinách nezmínila, proto jsem chtěla vědět, která z rad, nebo nápravných prostředků jí tak pomohla.
Lenka má v ordinaci i malou lednici, která je v sektoru ovlivňujícím i ledviny. V Rozboru bylo uvedeno, že by v této souvislosti problémy mohly nastat, protože lednička byla přímo za psacím stolem a tak k ní Lenka seděla celý den obrácená zády. Protože takhle zařízená ordinace byla již přes rok, problémy s ledvinami se stupňovaly, přes to se o nich Lenka nezmínila. Přestěhovat lednici a současně ji zakrýt dekorativním paravánem byl úkol na chvíli a neustálý - i když podvědomý - chlad, teď nemíří Lence na záda. Ledviny už neprotestují a kromě toho lékař, který je zdravý a v pohodě je pro své pacienty daleko prospěšnější.


 
Spláchnuté bohatství nahoru
Naši přátelé, Jan, Pavla a jejich děti, bydlí ve velkém bytě na sídlišti. Na panelák až neobvykle velké a světlé pokoje mají výhled do lesa, a z druhé strany na původní rodinné domky ve vsi. Přestože jsou oba vysokoškoláci, nemohla Pavla po mateřské dovolené dlouho najít odpovídající práci. Janův plat nestačil a spolu se stupňujícími se problémy se zvyšovala nervozita.
Finanční problémy měly vliv i na provoz rodiny. Zájmové kroužky pro děti a školy v přírodě se stávaly stále méně reálnými. Děti vycítily změny v náladě rodičů a nervozita byla všudypřítomná.
Nabídla jsem jim Rozbor Feng Shui, protože jsem se domnívala, že by pomohl vyřešit alespoň některé jejich problémy. Většina bytů na sídlištích je podobně postavená. Uprostřed je bytové jádro - koupelna, nebo sprcha, WC a odpady z kuchyně. Protože situace byla zcela zřejmá, zaměřila jsem se při rozboru Feng Shui na oblast bohatství.
Ve Feng Shui znamená voda v přeneseném smyslu bohatství. A v tomhle bytě "bohatství odtékalo" odpadovým potrubím pryč.
V době, kdy Pavla hledala práci měla hodně volného času a tak se pustila do generálního úklidu koupelny a WC. Ke své vlastní škodě, všechny změny, které v dobré víře provedla, byly podle Feng Shui spíše k horšímu. (Zde je vidět začarovaný kruh, který vzniká při neúspěchu - člověk provede změnu v bytě - aby přišel na jiné myšlenky - ale změna už je ovlivněna jeho rozpoložením - smutek, deprese z neúspěchu - a podle toho i vypadá).
Bohatství nejen, že odtékalo, což se děje všude, ale Pavla nevhodně zvolenými dekoracemi a nápravnými prostředky tuto situaci jen posílila. Doporučila jsem Pavle, umístit na WC a do koupelny jednoduché nápravné prostředky, které symbolicky "přidrží" energii vody na místě. Posílení sektoru bohatství bylo součástí nápravných opatření. Pavla provedla změny, při kterých ji pomáhaly i děti, které rády viděly rodiče zase v dobré náladě. Nebudu tvrdit, že pak celý týden zvonil telefon a Pavla se mohla rozhodovat mezi stovkami nabídek. Ale za deset dní se úplnou náhodou (?) dozvěděla o volném místě, které ji vyhovovalo. Nemusí jezdit za prací do města, ušetří za dopravu a do družiny, kam chodí děti je to dvě minuty pěšky.


nahoru