Časopis Štěstíčko

Rubriky

Štítky

Archivy

Červenec 2022
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Knižní perly

DVD Tajemství - The Secret

DVD Tajemství - The Secret

Tajemství - The Secret

Tajemství - The Secret

Jak si správně přát

Jak si správně přát

Respektovat a být respektován

Respektovat a být respektován

2012 Zlatá brána otevřena

2012 Zlatá brána otevřena

kniha Radikální odpuštění

Radikální odpuštění

Čtyři dohody

Čtyři dohody

Vyhledávání

Site menu:

Nejnovější příspěvky

Odkazy Štěstíčko

Ostatní

Základní informace

Rodinné konstelace a Pohyby Duše – co jsou a co vám mohou dát

Pohyby Duše, systemické a rodinné konstelace podle Berta Hellingera

Systemické konstelace jsou dnes oblíbenou metodou, jak se podívat na to, kde leží příčina problémů a jak získat důležitý návod k jejich řešení. Vše, co je možno chápat jako systém, lze konstelovat. Potenciál fenomenologického přístupu a to, co od nás vyžaduje, je obzvláště evidentní v rodinných konstelacích. Na jedné straně je fenomén rodinných konstelací sám o sobě výsledkem fenomenologického požadavku, na druhé straně fenomenologický proces může uspět jen v pozici lidskosti a důvěry v samotném fenoménu, jeho náhledů a zkušeností, které nám poskytuje.

Virginie Satirová se zabývala prácí s rodinnými systémy a tak položila základy pro práci Berta Hellingera, který je zakladatelem systemických konstelací a tuto techniku dovedl téměř k dokonalosti. Satirová simulovala se svými klienty různé situace v rodině, vytvářela její inscenaci a klienti tak na ni získávali důležitý náhled. Mnohdy totiž člověk nahlédne za okraj svého talíře, až když může pozorovat věci zvenku a podívat se s určitým odstupem a nadhledem.Uvědomění a pochopení je prvním předpokladem ke změně, kterou je nutno udělat a které se mnohdy podvědomě bráníme. Velký přínos pro pochopení má nejen pohled na systém zvenčí, ale také emocionální prožitek, který je klientovi rozestavěním konstelace zprostředkován.

A co můžeme od rodinných konstelací podle Berta Hellingera čekat? Naznačme jen, že jsou jednou z cest, jejichž pomocí lze najít odpovědi na otázky a východiska z problémů, které nás sužují a které nám znesnadňují život v partnerském vztahu, v rodině či v pracovním kolektivu. Všechna tato „prostředí“ jsou „obsazena“ lidmi, k nimž se svými vztahy a vazbami neoddělitelně patříme. Jsme články těchto systémů. Nebo chcete-li, hrajeme uvnitř těchto společenství určité role. Některé z nich se nám nemusí líbit a přesto s tím zdánlivě nedokážeme sami nic udělat.

Rodinné konstelace jsou vynikající příležitostí, jak tyto systémy rozkrýt a podívat se, kde se stala chyba. Jejich prostřednictvím můžeme najít zranění, chybějící články a převzaté role, které nám způsobují potíže. A co je nejdůležitější, pomocí rodinných konstelací je možné tyto chyby pokojnou cestou napravit. Výjimkou nejsou ani konstelace zdravotního stavu nebo stavu naší peněženky, neboť i zde nacházíme velký vliv nevědomých sil, které mohou způsobovat zkázu. I tady je totiž možné konstelovat části, které s tím souvisí a dojít k uvolnění situace.

Fundamentálním základem pro tuto práci je schopnost naslouchat autoritě svojí duše, mít přirozenou schopnost se ponořit do nové situace, prolnout do ní a být v souladu se tím, co je v protikladu slepého akceptování všeho, co je nám řečeno – kombinované spolu s loajálností a důvěrou. Metoda je založena na pozorování. Existují některé základní zákony, které řídí rodinu nebo jiný systém. Ale nemůžeme je používat coby teorii. Ukazují jistým směrem, ale každá kosntelace je jiná. Nemůžeme se spoléhat na předešlé konstelace a používat je pro konstelace budoucí. Jsou zde jisté podobnosti, jistě, ale my jim musíme čelit vždy nanovo. Terapeut se tedy nikdy nepřestává učit.

Pohyby duše

Metoda B. Hellingera vycházející z rodinných konstelací či navazující na rodinné konstelace, ale pracující na hlubší úrovni než RK a na základě odlišných principů a cílů. Pohyby duše pracují trochu odlišným způsobem se systémovým prostředím jednotlivce a jeho rodiny a vedou člověka za hranice systémového prostředí a jeho omezujícího vlivu. Při pohybech duše se pracuje rovněž s rozestavěním zástupců v prostoru, ale slovní vyjadřování pocitů je minimalizováno a zástupci jsou vedeni k pomalým pohybům následujícím skrytý pohyb ve svém nitru.

Jsou hlubší úrovní Rodinných konstelací. Jako nový směr ve vývojové a transformační psychologii nám umožňují setkání s Pravdou, skrze kterou je možná proměna. Pohyb Duše je síla, která nás rozpouští a nutí jít do neznámého a zcela nového. Je širší a otevřenější než svědomí. Na této úrovni není dobře a špatně. Je tu jen Život – Život, který zahrnuje vše – Radost i Bolest. A vidění skutečnosti, že Život je větší než Já, nám pomáhá uznat, že jsme součástí něčeho širšího. Skrze tento pohyb k nám přichází poznání, léčení, vyrovnání energií a řešení problémů v životních situacích, kdy se dostáváme do nerovnováhy. Nedílnou součástí takové “práce” je přítomný proud energie, kterému se „otvíráme“ všemi póry těla. Pak se vše odvíjí spontánně, klidně a přiroženě. Jsme vlastně vedeni energií vesmírného vědomí (vědomí Universa)… Jsme spojeni s chodem jeho pro oči skrytého řádu.

Pro pohyby duše je většinou zapotřebí mít v zásadě vyřešeny systémové vztahy z rodinných konstelací. Jinak se stává, že se děj rozvíjí velmi ztěžka nebo je nutno se vrátit do systemických vazeb z RK. Ale lze je vždy použít na vyvolání určitého vnitřního obrazu konkrétního osobního či vztahového problému a tak ujasnit potřeby, situaci, získat vhled či nastartovat proces změny.

Pohyby duše jsou chtěním duše, naší vnitřní touhou, vedením, cestou srdce. Jsou to všechny pudy – „božské“ pudy-instinkty ve smyslu života. Duše je silou držící tělo pohromadě, projev života v nás, naše vnímání života.

Cílem pohybů není něco vyřešit, ale ukázat možnosti a nechat působit. Cílem není ani porozumění, i když ho může přinést. Řešení je tedy podstatně méně definováno, hledá se dotek nových věcí. Jde o pohyb, který vyvolá další pohyb.

Jsou vhodné pro řešení interakcí s cizím nesystémovým řešením a často se používají zástupci personifikovaných témat.

Shrnutí na závěr.

Systemické konstelace a přístupy zahrnují:

rodinné – rozestavění členů rodiny, dětí, rodičů, prarodičů a dalších blízkých pomocí zástupců

individuální – klient přechází z jedné role do druhé pod vedením kouče

pohyby duše – klient stojí ve své kostelaci sám a pracuje se s ním pomocí jemných informací a případně osvobozujících vět či slov, které působí jako mantry

podnikové – pomocí zástupců je rozestavěn systém podniku,organizace, společnosti, firmy

šamanské – kromě běžných metod se rozestaví i další abstraktní nebo duchovní pojmy a principy

archetypální – rozestavují se do konstelace naše vnitřní archetypy

voice dialogue – pracuje se s našimi vnitřními hlasy

astrohry – rozestavění planet konkrétního horoskopu vede k pochopení naší vnitřní konstituce

kineziologické konstelace – využití kineziologického svalového testu při současném rozestavění, odblokování emocionálního stresu

transakční konstelace – rozestavění vede k přímému náhledu na hry, které sami se sebou hrajeme

ženské konstelace – pracuje se pouze se ženami, takže je možné řešit ženská témata, která jdou do velké hloubky

mužské konstelace – podobně jako u žen, pracuje se pouze s mužskými představiteli, kteří představují všechny role, takže zažijí hloubku svého mužství

politické konstelace – rozestavují se velké celky, národy, politické systémy

systemický koučink – vedení klienta v průběhu celého řešení jeho zakázky pomocí systemického přístupu

Článek pro vás připravili

Zdeňka Tušková (Equilibrium) a František Jílek (Štěstíčko)
www.konstelace.eu

Napište komentář